PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32350}

Pająk

Spider
6,9 14 619
ocen
6,9 10 1 14619
6,4 16
ocen krytyków
Pająk
powrót do forum filmu Pająk

Analiza treści

ocenił(a) film na 5

SPOILER

Że ten mały chłopiec to młody Pająk umiejscowiony we wspomnieniach już dorosłego pająka(nota bene świetny Fiennes) wiadomo od pierwszej sceny w której obaj (młody i starszy) są razem w jednym pomieszczeniu, lecz dorosły jest niezauważany przez nikogo. Jest po prostu obserwatorem swoich wspomnień. Pokazywane są kolejne etapy jego dzieciństwa obrazujące postępujący rozwój choroby. Ojciec nie zabił matki pająka , lecz scena ta jest imaginacją młodego pająka, który teraz ma chory powód by zagazować "nową" matkę (która w rzeczywistości jest tą samą kobietą).Wszystkie sceny w których ojciec jest poza domem są wymyślone przez dzieciaka który osobiście przecież nie był ich świadkiem-widzimy tylko samego dorosłego pająka w tych scenach (w opozycji do scen domowych gdzie oba pająki są obecne), więc cały romans z prostytutką jest wymyślony. Jego "nowa" "zła" matka wydała mu się niemiła i opryskliwa jak i jego opiekunka z przytułku którą jego chory umysł zaczął postrzegać też jako "złą" matkę i dlatego próbował ją zabić. Na końcu wydaje się że bohater wraca to zakładu zamkniętego z którego na początku filmu został zwolniony.
Tak to widzę.

None200

Myślałem że po rozmowie ojca z matką (tą po której matka wróciła z płaczem) rozwiedli się, a chlopiec po wprowadzeniu sie nowej kobiety wymyślił sobie że ojciec zabił jego biologiczną matkę.

Ale nie wyjaśniło to transformacji nowej mamy chłopca w starą gdy leżała już martwa za drzwiami w objęciach swojego mężą.

Może chłopiec widział w matce autorytet, troszczyła sie o niego i broniła przed ojcem (zgaduje po scenie z krojeniem mięsa na talerzu), była miłą kobietą której słowo liczyło sie w domu. Po scenach gdzie wyszła z ojcem (mogło to w chlopcu wywolac zazdrosc/gniew) i gdy ojciec doprowadził matke do placzu zachowując sie arogancko, dla chlopca mogła sie ona wydawac inną, obcą kobietą. Nie mogąc dojść dlaczego matka tak bardzo zmieniła się, wymyślił sobie całą sprawe z morderstwem.

to tylko moje domysły, film był naszpikowany skomplikowanymi metaforami. Mam nadzieje że ktos z filmweb ma dość wiedzy i chęci żeby napisać analizę w tym (lub innym) temacie.

piotrek2555

Zrozumiałem ten film podobnie jak None200. "Pająk" wyimaginował sobie całą tę sytuację z "nową" kobietą ojca. Poskutkowało to tym, że jego ofiarą nie była prostytutka, lecz jego własna, prawdziwa matka. Chłopak był chory psychicznie, co w pełni wyjaśnia jego zachowanie.

CritiX

To jest jasne w momencie kiedy ojciec dziecka trzyma swoją żonę na rękach. Ciekawi mnie tylko jakie wydarzenie sprawiło że chłopiec tak bardzo zmienił swoje podejście do matki.

Ciekawi mnie też czy jakiekolwiek znaczenie miała postać starca i jego historia o skorpionie. Kilka razy spotkałem się z porównaniem skorpiona i pająka na zasadzie rywalizacji w świecie owadów, być moze miało to jakieś znaczenie, może nie, w tego typu filmach dopatrywałbym się metafor wszędzie.

ocenił(a) film na 10
None200

wszystko ładnie, pięknie. co powiecie jednak na ujęcie w, w którym główny bohater otwiera stare złożone w pół czarno-białe zdjęcie. Przypomnę, że możemy na nim rozpoznać wulgarną prostytutkę po lewej z obnażonym biustem oraz prawdziwą matkę bohatera również całkiem nagą na tle metalowej rurki w jakimś nocnym klubie? czekam na odpowiedzi. samego mnie to nurtuje.

użytkownik usunięty
fireball

Wydaje mi się, że to zdjęcie, podobnie jak wspomnienia bohatera, oglądamy jego oczami. Na zdjęciu mogą być zwykłe rozebrane panienki z jakiegoś starego pisma z panienkami. To, że nadaje im twarz swojej matki i prostytutki wynika chyba z tego, że on w ogóle w każdej kobiecie dostrzega po pewnym czasie swoją matkę lub prostytutkę (albo obie), tak jak w przypadku właścicielki pensjonatu.

Inna sprawa, dlaczego tak się działo... IMO to było tak, że jako mały chłopiec idealizował swoją matkę. Była dla niego wręcz świętością, całkowitym przeciwieństwem wulgarnej prostytuty z baru. I pewnego dnia zobaczył, że matka obściskuje się z ojcem, potem zobaczył ja w samej koszuli i odkrył, że matka posiada również swoją stronę seksualną. Tyle że nie chciał jej zaakceptować, seks kojarzył mu się jedynie z prostytutką, jego kochana mama nie mogłaby robić "takich rzeczy". Stąd wtedy, kiedy widział w niej coś, co mu nie pasowało do tego wyidealizowanego obrazu, widział prostytutkę i dorobił do tego całą historię z morderstwem prawdziwej matki. Po prostu skrajnie nie akceptował seksualności swojej matki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones